Φρόνησις μετ΄ Επιστήμης  και Ευθύτητος

Αίθουσα Τέχνης

Η Αίθουσα Τέχνης δημιουργήθηκε απο την ανάγκη ανοίγματος του σχολείου στην τοπική και όχι μόνο κοινωνία, ευθυγραμμιζόμενο πλήρως με αποτελέσματα ερευνών που διαπιστώνουν το έλλειμα ύπαρξης δράσεων Πολιτισμού και της Τέχνης στο σχολείο.
Για τους παραπάνω λόγους εργάστηκαν με συνέπεια και αποφασιστικότητα τόσο το διδακτικό προσωπικό, όσο και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, προκειμένου όλοι μαζί, κόντρα στις δυσκολίες της εποχής, να σβήσουμε το πικρό παρελθόν και τη θέση του να πάρουν τα όνειρα.
Στην Αίθουσα Τέχνης έλαβαν χώρα επιμορφωτίκές συναντήσεις, αφιέρωματα σε Καβάφη και Παπαδιαμάντη, βραδιές κινηματογράφου, εκπαιδευτικά προγράμματα σε σχέση με τα αφιερώματα κάθε φορά, βραδιές κλασσικής μουσικής και φεστιβαλ κινηματογράφου με αφιέρωμα στο βουβό κινηματογράφο και στο "film noir".