Φρόνησις μετ΄ Επιστήμης  και Ευθύτητος

Στις 28 Νοεμβρίου 2013 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Μια ζωή σαν παραμύθι» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν στο Θέατρο Τέχνης-Κάρολος Κουν.

Μέγαρο Μουσικής

Την Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2013 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας αλλά και γονείς και οικογενειακοί φίλοι παρακολούθησαν στο Μέγαρο Μουσικής την παράσταση «Οδηγός Νέων για την Ορχήστρα». Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κ. Ελένη Αναστασιάδου.

Μουσικό παραμύθι

Στις 4 Δεκεμβρίου 2013, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων παρακολούθησαν στον Πολυχώρο του Δήμου Αθηναίων Άννα και Μαρία Καλουτά το μουσικό παραμύθι «Μέλανι και Ευτυχία» από τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου.

Εκκλησιασμός

Στις 19 Δεκεμβρίου 2013 οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Ραγκαβά.

Μουσείον της Πόλεως των Αθηνών

Στις 27 Μαρτίου 2014 οι μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν το «Μουσείον της Πόλεως των Αθηνών - Ίδρυμα Βούρου-Ευταξία» και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το «Φυσικό Περιβάλλον της Αθήνας τον 19ο αιώνα». Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία, μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου, να συγκρίνουν την Αθήνα και το περιβάλλον του 19ου αιώνα με την πόλη, όπως τη ζούμε σήμερα.

Χελιδονίσματα & Λαζαρικά

Την Πέμπτη 10 Απριλίου η Γ' και η Ε' τάξη του σχολείου μας, επισκέφτηκε το 70ο Δ.Σ Αθηνών. Το θέμα της επίσκεψης ήταν τα έθιμα της Άνοιξης και του Πάσχα. Τα παιδιά και των δύο σχολείων αντάλλαξαν ευχές και μελωδίες με τα Κάλαντα της Άνοιξης ή Χελιδονίσματα και τα Κάλαντα του Λαζάρου ή Λαζαρικά. Οι δασκάλες της Μουσικής των δύο σχολείων είχαν αναλάβει την οργανική συνοδεία και τον όλο σχεδιασμό. Οι δάσκαλοι των τάξεων φρόντισαν την διακόσμηση με πανέμορφα καλάθια με λουλούδια και μικρά «λαζαράκια». Μας υποδέχτηκαν η Διευθύντρια του 70ου ΔΣ κ. Αντιόπη Φραντζή και ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Χρήστος Πατσάλης.Στη συνέχεια τα παιδιά επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης όπου έψαλαν τα κάλαντα  στον Διευθυντή του Μουσείου, καθηγητή κ. Δημήτριο Πατερμαλή.

Χελιδονίσματα & Λαζαρικά 2014

Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές

Στις 29 Απριλίου 2014, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ & Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν με τα πόδια τους αρχαιολογικούς χώρους του Λόφου Μουσών, της Πνύκας και της Ρωμαϊκής Αγοράς συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Περιβαλλοντικές, Πολιτιστικές Διαδρομές στην Αθήνα».

Οι Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές προέκυψαν από τη συνεργασία φορέων της Γενικής Γραμματείας Πολιτισμού, του Τομέα Παιδείας, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και φορέων με περιβαλλοντική δράση, όπως η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία και η Φιλοδασική Ένωση Αθηνών.

Περιβαλλοντικές και Πολιτιστικές Διαδρομές στην Αθήνα

Στις 2 Μαΐου 2014, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν με τα πόδια τους αρχαιολογικούς χώρους της Ρωμαϊκής Αγοράς και της Βιβλιοθήκης του Αδριανού συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Περιβαλλοντικές - Πολιτιστικές Διαδρομές στην Αθήνα».

Εφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών
Στις 07 Μαΐου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης επισκέφθηκαν την Εφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών στην Πλάκα προκειμένου να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ευρήματα από το ερευνητικό πρόγραμμα Τενέας Χιλιομοδίου Κορινθίας στη Γειτονιά των αγγέλων».

Το πρόγραμμα περιλάμβανε εποπτική παρουσίαση του χώρου της ανασκαφής και των μοναδικών τεκμηρίων που έχουν έλθει στο φως. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στη διαδικασία συντήρησης ευρήματος της αρχαϊκής εποχής και είχαν τη μοναδική ευκαιρία να αγγίξουν αυθεντικά ευρήματα από τις ανασκαφές στην Τενέα. Η δραστηριότητα καλύφθηκε από τηλεοπτικό συνεργείο.

Εφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών

Στις 8 Μαΐου 2014 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης επισκέφθηκαν την Εφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών στην Πλάκα προκειμένου να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ευρήματα από το ερευνητικό πρόγραμμα Τενέας Χιλιομοδίου Κορινθίας στη Γειτονιά των αγγέλων».

Κτήμα Ζαχαίος

Στις 9 Μαΐου 2014 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το κτήμα Ζαχαίου στην Παιανία για να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με την επεξεργασία του μελιού. Αρχικά παρακολούθησαν ένα ενημερωτικό βίντεο για τη μέλισσα καθώς και θέατρο σκιών με τίτλο "Ο Καραγκιόζης μελισσοκόμος". Στη συνέχεια παρατήρησαν από κοντά πως είναι οι κυψέλες και συμμετείχαν στη συλλογή μελιού από τις κηρύθρες.

Βγαίνοντας στον εξωτερικό χώρο του κτήματος, γνώρισαν τη μέθοδο που ακολουθούν οι μοναχοί στην κατασκευή κεριών από αυθεντικό κερί, παρατήρησαν ζωντανές μέλισσες να εργάζονται στην κυψέλη τους- μέσα από γυάλινες κυψέλες - και έψαξαν μέσα στις εκατοντάδες μέλισσες για να βρουν τη βασίλισσα. Έπειτα, αναλαμβάνοντας καθένα από τα παιδιά κάποιον ρόλο (μελισσοκόμοι, μέλισσες, ποντικοί-εχθροί), συμμετείχαν σε ένα μικρό θεατρικό δρώμενο. Στο τέλος, πήραν μέρος σε ένα παιχνίδι γνώσεων, έφαγαν λουκουμάδες και πήραν τα δωράκια τους για τη συμμετοχή τους στο εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα.