Φρόνησις μετ΄ Επιστήμης  και Ευθύτητος

Στις 27 Οκτωβρίου 2015 το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τίμησε τη Σημαία μας. Μετά την παράδοση της Σημαίας στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ και Δ΄  τάξης παρουσίασαν το "Ημερολόγιο ενός πολέμου" διανθίζοντάς το με ποιήματα, τραγούδια και οπτικοακουστικό υλικό.

Συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί: Φίλιππος Στάθης, Αριστομένης Παπαδόπουλος, Ευσταθία Μίντζια.

Μουσική επιμέλεια: Ελένη Αναστασιάδου.

Επέτειος Πολυτεχνείου

Στις 17 Νοεμβρίου 2015 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄ τάξης ανέλαβαν και παρουσίασαν γιορτή αφιερωμένη στην Επέτειο του Πολυτεχνείου. Η εκδήλωση περιελάμβανε στιγμιότυπα της περιόδου της περιόδου 1967-73, τραγούδια και βίντεο.

Υπεύθυνη γιορτής: Αργυρώ Τουαντζόγλου.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας έγινε την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου. Τα «Πρωτάκια» μας παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Το θαύμα της χριστουγεννιάτικης νύχτας» και το ποίημα «Χριστούγεννα». Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Ο χρόνος και τα 12 παιδιά του» και το ποίημα «Ο Άγιος Βασίλης». Όλα τα παιδιά τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και έψαλλαν τα κάλαντα.

Συνέβαλαν οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Λουράντου (Α΄ τάξη), Θάλεια Δάγλαρη (B΄ τάξη).

Αποκριάτικη γιορτή

Την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου το σχολείο μας γιόρτασε την Αποκριά. Τα παιδιά ντυμένα μασκαράδες έφαγαν τις λιχουδιές που είχαν φέρει, έπαιξαν και χόρεψαν έχοντας τους μαθητές της Έκτης τάξης στο ρόλο του dj και του εμψυχωτή. Οι μαθητές της Πέμπτης τάξης παρουσίασαν το έθιμο των Κουδουνοφόρων και ξεσήκωσαν με τα κουδουνίσματά τους όλο το σχολείο σε χορό. Τα παιδιά της Τετάρτης τάξης χάρισαν το γέλιο με σατυρικά σκετς ενώ τα νηπιαγωγάκια μας παρέσυραν σε χορό με το παραδοσιακό γαϊτανάκι.

2016 apokries

25η Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου 2016 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄ τάξης μας παρουσίασαν γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 με τίτλο «Μαντώ Μαυρογένους: Μια ηρωίδα του 1821».

Επιμέλεια γιορτής: Ειρήνη Σωτηροπούλου

Θεατρική διδασκαλία: Ίλια Σδράλλη

Λήξη μουσικών μαθημάτων

Την Πέμπτη 2 Ιουνίου 2016, στην Αίθουσα Τελετών του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκαν οι γιορτές λήξης των μουσικών μαθημάτων των Α' και Β' τάξεων.

Τα παιδιά και η εκπαιδευτικός μουσικής κυρία Ελένη Αναστασιάδου παρουσίασαν μέρος της δουλειάς της φετινής σχολικής χρονιάς. Ακούστηκαν τραγούδια από όλο τον κύκλο του χρόνου, μελωδίες παλιές και σύγχρονες από διάφορες περιοχές της πατρίδας μας και με διαφορετικά ύφη. Με βοηθό τη φωνή και τα μουσικά όργανα, ακούστηκαν ηχοϊστορίες που μας ταξίδεψαν σε παραμυθένιους κόσμους.

Γιορτή για τα 140 χρόνια - Ονοματοδοσία «Βασίλειος Καμπάνης»

Το σχολικό έτος 2015-16 το 74ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, το οποίο στεγάζεται στο παλαιότερο σωζόμενο σχολικό κτήριο της Αθήνας, γιόρτασε τα 140 χρόνια συνεχούς λειτουργίας του και παράλληλα την προσθήκη της προσωνυμίας «Βασίλειος Καμπάνης» στο όνομά του.

Το Σάββατο 4 Ιουνίου 2016 το σχολείο μας άνοιξε τις πόρτες και καλωσόρισε όλους όσους θέλησαν να γνωρίσουν την εκπαιδευτική του πορεία και δράση. Εκπαιδευτικοί, παιδιά και γονείς, από το πρωί μέχρι το μεσημέρι, υποδέχονταν και ξεναγούσαν τους επισκέπτες.

Γιορτή για τα 140 χρόνια - Ονοματοδοσία «Βασίλειος Καμπάνης»

Όλοι οι σχολικοί χώροι αξιοποιήθηκαν για να προβληθούν οι εργασίες των παιδιών: κείμενα, ζωγραφιές, φωτογραφίες, μακέτες μέχρι και βίντεο. Όλες οι σχολικές αίθουσες καθώς και οι τοίχοι της αυλής μετατράπηκαν σε μία πολύχρωμη εικαστική έκθεση με θέμα το σχολείο μας και τη γειτονιά της Πλάκας.

Στην αίθουσα της Τετάρτης τάξης καθώς και στην αίθουσα Τελετών προβάλλονταν μαγνητοσκοπημένες συνεντεύξεις που πήραν οι μαθητές από απόφοιτους του σχολείου μας, αλλά και από τη συζήτηση που είχαν τα παιδιά της Δ΄ και Ε΄ τάξης με την κ. Μάρω Καρδαμίτση - Αδάμη.

Γιορτή για τα 140 χρόνια - Ονοματοδοσία «Βασίλειος Καμπάνης»

Τα παιδιά της Πέμπτης τάξης, με τη βοήθεια της δασκάλας τους, μεταμόρφωσαν το εσωτερικό μπαλκόνι του πρώτου ορόφου με φόντο τα τείχη της Ακρόπολης και τα σπίτια της Πλάκας, σε μία σχολική αίθουσα του παλιού καιρού. Υποδέχονταν τους καλεσμένους με κεράσματα, τους μιλούσαν για την ιστορία του σχολείου και τους προσκαλούσαν στο εργαστήρι ζωγραφικής που έστησαν μέσα στην τάξη τους.

Κάτω από τα δέντρα της αυλής ο πάγκος με τα μπλουζάκια που τύπωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων τραβούσε την προσοχή όλων. Διακοσμημένα με το λογότυπο του σχολείου μας, άρεσαν πολύ και έγιναν ανάρπαστα!

Γιορτή για τα 140 χρόνια - Ονοματοδοσία «Βασίλειος Καμπάνης»

Η πιο συγκινητική στιγμή, όμως, της ημέρας ήταν όταν πρωτοακούστηκε, στην ιστορική μας αίθουσα Τελετών, τραγουδισμένος από τους μαθητές και τις μαθήτριες, ο Ύμνος του σχολείου σε στίχους του κ. Φίλιππου Στάθη και μουσική της κ. Ελένης Αναστασιάδου, εκπαιδευτικών του 74ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

Πρόσκληση Γιορτής

ΥΜΝΟΣ 74ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών «Βασίλειος Καμπάνης»

Γιορτή για τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Το απόγευμα της 13ης Ιουνίου 2016 αποχαιρετήσαμε κι αυτή τη σχολική χρονιά με γυμναστικές και μουσικές επιδείξεις που θύμιζαν τα χρόνια τα παλιά. Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στην 140χρονη εκπαιδευτική πορείας του σχολείου μας και είχε τίτλο «Πάμε σαν άλλοτε...»